NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Под прожектора Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
3989
Под прожектора

Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност

| 05 Август 2024, 20:47 ч.
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Снимка © DFA

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Виктор Пивер, Леополд Сароян, комисар Жув, инспектор Крюшо...не едно поколение познава емблематичните образи на прочутия френски актьор и комик Луи дьо Фюнес. 

Малкият голям французин продължава да е популярен и до днес, защото е "междупоколенчески" актьор. Така го нарече навремето авторката на "Луи дьо Фюнес - Ей, вие, гледайте ме тук!" Софи Адриасен, визирайки способността на филмите му да събират пред екрана цялото семейство с неговите различни поколения.

Дьо Фюнес е наричан и шампион на боксофиса - снимал се е в над 150 филма, гледани от стотици милиони зрители. "Голямата разходка" (1966), в която двамата с Бурвил формират невероятен комичен дует, остава в продължение на няколко десетилетия най-гледаният френски филм.

Дребен, плешив, с живи сини очи, дърдорко, подигравач, истерик, с неподражаем арсенал от гримаси и тикове, Луи дьо Фюнес е и своеобразен

Деветият Летен оперен сезон "Сцена на вековете" на хълма Царевец във Велико Търново официално беше открит с балетния спектакъл "Кармен". 

Създаден по музика от едноименната опера на Жорж Бизе, допълнена и обогатена с фрагменти от други негови композиции, той бе представен от Държавна опера – Русе.  

На сцената под открито небе излязоха солистите Александър Крунев, Петър Костов  и Петя Цонева, хор и оркестър под диригентството на маестра Вилиана Вълчева. В ролята на Кармен се превъплъти балерината Ирена Барбукова, Дон Хосе изигра премиер балетистът Масаки Такада. Тиаго Виктор Да Силва Оливейра влезе в ролята на Съдбата, а балетистът Давидо Диодато бе Ескамилио.

„Кармен”, с либрето и хореография на Наталия Осипова, предложи съчетание от класическия балет и неокласиката, пречупени през изразителността на модерния танц. Спектакълът разказа трагичнат

Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“. 

В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър. 

Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.

Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.

Сериалът "Аколит" (The Acolyte) от вселената на "Междузвездни войни", главната роля в който изпълнява актрисата Амандла Стенбърг, съчетава загадка около убийство със семейна драма, предаде Ройтерс.

За Стенбърг франчайзът "Междузвездни войни" разказва за това как травмата засяга всички и как неспособността да я приемем и преработим прави хората по-уязвими към корупция.

В новия сериал от осем епизода актрисата от "Игрите на глада" играе Мей - героиня със сложни семейни проблеми и силна връзка със Силата.

По думите на Амандла Стенбърг поредицата изобилства от семейна драма. 

Действието в "Аколит" се развива около 100 години преди събитията в "Междузвездни войни: Епизод I - Невидима заплаха". 

Нещата придобиват обрат, когато Мей е обвинена в убийство и майстор джедай на име Сол, изигран от Ли Джун-дже ("Игра на калмари"), е изпратен да раз

От днес до неделя посетителите отново ще могат да се любуват на нареждания всяка втора година на площад „Гран Плас“ Брюкселски цветен килим. За първи път творбата ще се състои единствено от гергини, съобщи белгийската новинарска агенция Белга.

В своето 23-то издание Брюкселският цветен килим иска да разпали „двойна революция“.

Организаторите целят  да привлекат младежка и по-разнообразна публика, като същевременно искат радикално да променят формата на събитието. Затова и цветният шедьовър ще се състои предимно от гергини вместо от бегонии.

Според организаторите гергината е едновременно и устойчива, и красива, затова и предлага „перфектната възможност за обновяване на образа върху килима“.

Уличният творец от Лиеж Осеан Корний, работещ под псевдонима Упс, изработва дизайна на Брюкселския цветен килим. Тв

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предвижда в бъдеще да привлича все по-широка публика. Според нея не само за оперните певци, а и за всички е важно да сме дисциплинирани. 

„Всичко тръгва от малкия жест, от него се започва и се гради едно общество. Ние самите трябва да сме подбудени да се грижим за нещата около нас“, посочи тя и добави, че постоянно следи какво се случва в България, макар че от 23 години не живее у нас. 

Изложба „Синята птица” на семейство Телалим ще бъде открита на 11 юни в троянската галерия „Серякова къща”, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Александър Телалим е бесарабски българин и по думите на Шошкова е сред най-добрите съвременни български акварелисти. 

Телалим създава уникален синтез на източна и западна калиграфия, както и собствена живописна авторска техника „витражен акварел“. 

Художникът притежава извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между Източната и Западната култури, разказа Шошкова.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби по света в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др.

За пръв път в галерия „Серякова къща“ освен негови творби ще бъдат подредени и творби на неговата съпруга Валя и на дъщеря им Оля. И двете и

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на

Швейцария взе окончателно решение Базел да бъде мястото на провеждане на песенния конкурс „Евровизия“ през следващата година, съобщи Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), цитиран от АФП. 

Базел граничи с Германия и основен център на химията и фармацевтиката, но също така и на културата с няколко международно признати музея. Другият град, който участваше в надпреварата за домакин, бе Женева.

Едноседмичният музикален спектакъл с два полуфинала, завършващи с голям финал, обикновено се провежда през май. Този път той ще бъде организиран от Швейцарската корпорация за радио и телевизия.

Швейцарският изпълнител Немо спечели тазгодишното издание на песенния конкурс, което се проведе в шведския град Малмьо, с песента The Code, затова Швейцария догодина ще е домакин на "Евровизия".

Това бе трета победа за Швейцария в почти 70-годишната ист

Осем филма от цял свят получиха награди от 21-вото издание на In The Palace, съобщават от екипа на международния фестивал за късометражно кино.

Проектите на Андрей М. Паунов с „2X2“ и Иван Попов-Заека – „Семеен портрет на чернозема”, триумфираха в националния конкурс, състоял се в Двореца на културата в Перник.

Наградите за най-добри късометражни филми в професионалното игрално, документално и анимационно кино отидоха при продукции съответно от Турция, Швейцария-Белгия и Франция

В студентския конкурс режисьори от Швейцария, Великобритания и Полша взеха призове от фестивала за игрално, документално и анимационно кино, а в експерименталното кино наградата отиде при продукция от Белгия. В конкурса за най-добър пълнометражен филм първото място взе грузинския

Банкси публикува снимка на графит с три маймуни от нова колекция с животински мотиви, съобщи Прес асосиейшън/ДПА.

Това е третата композиция, призната от британския уличен художник тази седмица. В сряда художникът от Бристол публикува в Инстаграм снимка на маймуните, които сякаш се люлеят на моста на метростанция "Брик Лейн" в Източен Лондон.

Предишните творби на Банкси бяха с една коза през първия ден и два слона през втория ден.

Във вторник Банкси публикува снимка на два силуета на слонове, подаващи се от прозорци, с насочени един към друг хоботи. Преди това публикува снимка на графит с коза, стъпила на върха на стена близо до моста Кю в Ричмънд. Той не е написал текст към нито една от публикациите в Инстаграм, което подхрани предположения за тяхното значение.

Три маймуни са свързани с японската поговорка "не виждай зло, не чувай зло, не говори зло". В

Намира, че има голям напредък, особено в бизнеса, и е време вече да се говори и за културна индустрия. 

Това е целта и на създадената от нея медия „Български артист“, която тя вижда като платформа, в която артистите да се огледат и да се говори за техните проблеми. 

„Важно е тя да е изчистена, да няма влияния и да описва културната реалност на България“, каза певицата и допълни, че вторият брой вече е готов. 

„Душата ми се отвори като пристигнах в България. Няма как да не съм щастлива, а и този път съм с цялото си семейство тук и това е още по-голям празник“, сподели още Йончева и призна, че след двете участия във Варна ще остане на почивка в родината, но това не е прецедент, тъй като много пъти е била в България, без никой да знае. 

Тя е харесала и двете постановки, в които предстои да я видят зрителите във Варна. Смята, че няма друг начин да се изиграе „Бохеми“ освен класическият, защото историята е толкова красива, че няма нужда да бъде оцветявана допълнително. В „Мадам Бътерфлай“ вижда голяма еволюция на персонажа, тъй като се навлиза в по-голямата вътрешна драма на героинята, че иска да принадлежи на друга нация. 

Попитана до каква степен може певецът да импровизира на сцената, тя отговори, че това трябва да е без никакви граници. Даде пример с модерна постановка на „Тоска“ в Рим, в която е участвала наскоро, нямаща нищо общо с правеното досега, с прожекции, с героиня в стил Ана Маняни, разголена във второ действие, абсолютно различна от всичко, което е играла. Йончева каза, че харесва Тоска, защото е много млада, дръзка, влюбена и за нея няма никакви граници, а историята е актуална и може да се изиграе по много начини.

За собствената си кариера певицата призна, че не иска нищо повече. „Много съм щастлива. За мен е от изключителна важност да оставя завещание към следващото поколение артисти, да дам възможност на младите да се запознават с изкуството, почвайки от моите деца. Те са бъдещето и се опитвам да им предам това, което знам за живота и моята работа ми е предоставила като възможности“, сподели примата. 

Все пак тя призна колко значителни физически усилия коства работата на оперния певец, за която той трябва да е подготвен да диша и да тича по сцената с тежки костюми по петнадесет килограма. „Понякога се чувствам като атлет и е важно младите да знаят, че трябва да поддържат телата си активно“, каза тя и разкри, че прави редовно упражнения и спортува, но и чисти, готви и гледа двете си деца, което също е много тежка работа. „Аз съм такава, каквато ме виждате, без дистанция, но винаги се опитвам да запазя личния си живот само за мен“, допълни примата. 

Според нея в оперното изкуство фигурата на диригента е епицентърът на един спектакъл. Ценя техния труд и виждам с колко любов и упоритост подхождат. Ние зависим от тях, от нивото, на което са подготвени. Обичам когато разменяме мисли и накрая всички са доволни от резултата, каза още тя. Много важен е и партньорът на сцената, от сътрудничеството зависи да бъде разказана добре историята в спектакъла. 

За изолацията на артисти в музикалния свят по политически причини, Соня Йончева каза, че вижда все повече тенденция да се забраняват например руските изпълнители, но мнението е, че огромни личности като Толстой или Чайковски не принадлежат вече на Русия, те са световно наследство и богатство и тази забрана не е нужна. Не съм съгласна да има конфликти, трябва да живеем в мир и винаги съм изразявала силно своята позиция, добави тя. 

На 6 август в Летния театър на Варна ще бъде представена операта „Бохеми“ от Пучини със Соня Йончева в ролята на Мими и с участието на Рейналдо Дроз, Илина Михайлова, Деян Вачков, Свилен Николов, Пламен Димитров. Спектакълът е копродукция на Варненската опера и Националната опера на Албания, диригент е Кръстин Настев.

Певицата гостува за втора поредна година във Варна, след като през миналия сезон тя участва в оперна гала. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Под прожектора
3989
Под прожектора

Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми.Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност.

| 05 Август 2024, 20:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Соня Йончева: В изкуството трябва да се експериментира, но винаги с много вкус
Снимка © DFA

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Виктор Пивер, Леополд Сароян, комисар Жув, инспектор Крюшо...не едно поколение познава емблематичните образи на прочутия френски актьор и комик Луи дьо Фюнес. 

Малкият голям французин продължава да е популярен и до днес, защото е "междупоколенчески" актьор. Така го нарече навремето авторката на "Луи дьо Фюнес - Ей, вие, гледайте ме тук!" Софи Адриасен, визирайки способността на филмите му да събират пред екрана цялото семейство с неговите различни поколения.

Дьо Фюнес е наричан и шампион на боксофиса - снимал се е в над 150 филма, гледани от стотици милиони зрители. "Голямата разходка" (1966), в която двамата с Бурвил формират невероятен комичен дует, остава в продължение на няколко десетилетия най-гледаният френски филм.

Дребен, плешив, с живи сини очи, дърдорко, подигравач, истерик, с неподражаем арсенал от гримаси и тикове, Луи дьо Фюнес е и своеобразен

Деветият Летен оперен сезон "Сцена на вековете" на хълма Царевец във Велико Търново официално беше открит с балетния спектакъл "Кармен". 

Създаден по музика от едноименната опера на Жорж Бизе, допълнена и обогатена с фрагменти от други негови композиции, той бе представен от Държавна опера – Русе.  

На сцената под открито небе излязоха солистите Александър Крунев, Петър Костов  и Петя Цонева, хор и оркестър под диригентството на маестра Вилиана Вълчева. В ролята на Кармен се превъплъти балерината Ирена Барбукова, Дон Хосе изигра премиер балетистът Масаки Такада. Тиаго Виктор Да Силва Оливейра влезе в ролята на Съдбата, а балетистът Давидо Диодато бе Ескамилио.

„Кармен”, с либрето и хореография на Наталия Осипова, предложи съчетание от класическия балет и неокласиката, пречупени през изразителността на модерния танц. Спектакълът разказа трагичнат

Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“. 

В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър. 

Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.

Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.

Сериалът "Аколит" (The Acolyte) от вселената на "Междузвездни войни", главната роля в който изпълнява актрисата Амандла Стенбърг, съчетава загадка около убийство със семейна драма, предаде Ройтерс.

За Стенбърг франчайзът "Междузвездни войни" разказва за това как травмата засяга всички и как неспособността да я приемем и преработим прави хората по-уязвими към корупция.

В новия сериал от осем епизода актрисата от "Игрите на глада" играе Мей - героиня със сложни семейни проблеми и силна връзка със Силата.

По думите на Амандла Стенбърг поредицата изобилства от семейна драма. 

Действието в "Аколит" се развива около 100 години преди събитията в "Междузвездни войни: Епизод I - Невидима заплаха". 

Нещата придобиват обрат, когато Мей е обвинена в убийство и майстор джедай на име Сол, изигран от Ли Джун-дже ("Игра на калмари"), е изпратен да раз

От днес до неделя посетителите отново ще могат да се любуват на нареждания всяка втора година на площад „Гран Плас“ Брюкселски цветен килим. За първи път творбата ще се състои единствено от гергини, съобщи белгийската новинарска агенция Белга.

В своето 23-то издание Брюкселският цветен килим иска да разпали „двойна революция“.

Организаторите целят  да привлекат младежка и по-разнообразна публика, като същевременно искат радикално да променят формата на събитието. Затова и цветният шедьовър ще се състои предимно от гергини вместо от бегонии.

Според организаторите гергината е едновременно и устойчива, и красива, затова и предлага „перфектната възможност за обновяване на образа върху килима“.

Уличният творец от Лиеж Осеан Корний, работещ под псевдонима Упс, изработва дизайна на Брюкселския цветен килим. Тв

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Изложба „Синята птица” на семейство Телалим ще бъде открита на 11 юни в троянската галерия „Серякова къща”, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Александър Телалим е бесарабски българин и по думите на Шошкова е сред най-добрите съвременни български акварелисти. 

Телалим създава уникален синтез на източна и западна калиграфия, както и собствена живописна авторска техника „витражен акварел“. 

Художникът притежава извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между Източната и Западната култури, разказа Шошкова.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби по света в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др.

За пръв път в галерия „Серякова къща“ освен негови творби ще бъдат подредени и творби на неговата съпруга Валя и на дъщеря им Оля. И двете и

Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.

За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.

Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на

Швейцария взе окончателно решение Базел да бъде мястото на провеждане на песенния конкурс „Евровизия“ през следващата година, съобщи Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), цитиран от АФП. 

Базел граничи с Германия и основен център на химията и фармацевтиката, но също така и на културата с няколко международно признати музея. Другият град, който участваше в надпреварата за домакин, бе Женева.

Едноседмичният музикален спектакъл с два полуфинала, завършващи с голям финал, обикновено се провежда през май. Този път той ще бъде организиран от Швейцарската корпорация за радио и телевизия.

Швейцарският изпълнител Немо спечели тазгодишното издание на песенния конкурс, което се проведе в шведския град Малмьо, с песента The Code, затова Швейцария догодина ще е домакин на "Евровизия".

Това бе трета победа за Швейцария в почти 70-годишната ист

Осем филма от цял свят получиха награди от 21-вото издание на In The Palace, съобщават от екипа на международния фестивал за късометражно кино.

Проектите на Андрей М. Паунов с „2X2“ и Иван Попов-Заека – „Семеен портрет на чернозема”, триумфираха в националния конкурс, състоял се в Двореца на културата в Перник.

Наградите за най-добри късометражни филми в професионалното игрално, документално и анимационно кино отидоха при продукции съответно от Турция, Швейцария-Белгия и Франция

В студентския конкурс режисьори от Швейцария, Великобритания и Полша взеха призове от фестивала за игрално, документално и анимационно кино, а в експерименталното кино наградата отиде при продукция от Белгия. В конкурса за най-добър пълнометражен филм първото място взе грузинския

Банкси публикува снимка на графит с три маймуни от нова колекция с животински мотиви, съобщи Прес асосиейшън/ДПА.

Това е третата композиция, призната от британския уличен художник тази седмица. В сряда художникът от Бристол публикува в Инстаграм снимка на маймуните, които сякаш се люлеят на моста на метростанция "Брик Лейн" в Източен Лондон.

Предишните творби на Банкси бяха с една коза през първия ден и два слона през втория ден.

Във вторник Банкси публикува снимка на два силуета на слонове, подаващи се от прозорци, с насочени един към друг хоботи. Преди това публикува снимка на графит с коза, стъпила на върха на стена близо до моста Кю в Ричмънд. Той не е написал текст към нито една от публикациите в Инстаграм, което подхрани предположения за тяхното значение.

Три маймуни са свързани с японската поговорка "не виждай зло, не чувай зло, не говори зло". В

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предвижда в бъдеще да привлича все по-широка публика. Според нея не само за оперните певци, а и за всички е важно да сме дисциплинирани. 

„Всичко тръгва от малкия жест, от него се започва и се гради едно общество. Ние самите трябва да сме подбудени да се грижим за нещата около нас“, посочи тя и добави, че постоянно следи какво се случва в България, макар че от 23 години не живее у нас. 

Намира, че има голям напредък, особено в бизнеса, и е време вече да се говори и за културна индустрия. 

Това е целта и на създадената от нея медия „Български артист“, която тя вижда като платформа, в която артистите да се огледат и да се говори за техните проблеми. 

„Важно е тя да е изчистена, да няма влияния и да описва културната реалност на България“, каза певицата и допълни, че вторият брой вече е готов. 

„Душата ми се отвори като пристигнах в България. Няма как да не съм щастлива, а и този път съм с цялото си семейство тук и това е още по-голям празник“, сподели още Йончева и призна, че след двете участия във Варна ще остане на почивка в родината, но това не е прецедент, тъй като много пъти е била в България, без никой да знае. 

Тя е харесала и двете постановки, в които предстои да я видят зрителите във Варна. Смята, че няма друг начин да се изиграе „Бохеми“ освен класическият, защото историята е толкова красива, че няма нужда да бъде оцветявана допълнително. В „Мадам Бътерфлай“ вижда голяма еволюция на персонажа, тъй като се навлиза в по-голямата вътрешна драма на героинята, че иска да принадлежи на друга нация. 

Попитана до каква степен може певецът да импровизира на сцената, тя отговори, че това трябва да е без никакви граници. Даде пример с модерна постановка на „Тоска“ в Рим, в която е участвала наскоро, нямаща нищо общо с правеното досега, с прожекции, с героиня в стил Ана Маняни, разголена във второ действие, абсолютно различна от всичко, което е играла. Йончева каза, че харесва Тоска, защото е много млада, дръзка, влюбена и за нея няма никакви граници, а историята е актуална и може да се изиграе по много начини.

За собствената си кариера певицата призна, че не иска нищо повече. „Много съм щастлива. За мен е от изключителна важност да оставя завещание към следващото поколение артисти, да дам възможност на младите да се запознават с изкуството, почвайки от моите деца. Те са бъдещето и се опитвам да им предам това, което знам за живота и моята работа ми е предоставила като възможности“, сподели примата. 

Все пак тя призна колко значителни физически усилия коства работата на оперния певец, за която той трябва да е подготвен да диша и да тича по сцената с тежки костюми по петнадесет килограма. „Понякога се чувствам като атлет и е важно младите да знаят, че трябва да поддържат телата си активно“, каза тя и разкри, че прави редовно упражнения и спортува, но и чисти, готви и гледа двете си деца, което също е много тежка работа. „Аз съм такава, каквато ме виждате, без дистанция, но винаги се опитвам да запазя личния си живот само за мен“, допълни примата. 

Според нея в оперното изкуство фигурата на диригента е епицентърът на един спектакъл. Ценя техния труд и виждам с колко любов и упоритост подхождат. Ние зависим от тях, от нивото, на което са подготвени. Обичам когато разменяме мисли и накрая всички са доволни от резултата, каза още тя. Много важен е и партньорът на сцената, от сътрудничеството зависи да бъде разказана добре историята в спектакъла. 

За изолацията на артисти в музикалния свят по политически причини, Соня Йончева каза, че вижда все повече тенденция да се забраняват например руските изпълнители, но мнението е, че огромни личности като Толстой или Чайковски не принадлежат вече на Русия, те са световно наследство и богатство и тази забрана не е нужна. Не съм съгласна да има конфликти, трябва да живеем в мир и винаги съм изразявала силно своята позиция, добави тя. 

На 6 август в Летния театър на Варна ще бъде представена операта „Бохеми“ от Пучини със Соня Йончева в ролята на Мими и с участието на Рейналдо Дроз, Илина Михайлова, Деян Вачков, Свилен Николов, Пламен Димитров. Спектакълът е копродукция на Варненската опера и Националната опера на Албания, диригент е Кръстин Настев.

Певицата гостува за втора поредна година във Варна, след като през миналия сезон тя участва в оперна гала. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.