В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус.
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6.
Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.
Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина.
Комисията излъчи и три резерви - Мария Ландова, Мария Бичакджиян и Николина Джановска.
Те ще прекарат два месеца във френската столица. В този период им е подсигурено място за живеене и работа. Останалите разходи си покриват сами.
За резидентите няма ограничение във възрастта, но за да кандидатстват, трябва да са членове на СБХ, да са завършили висше об
Историческият музей в Батак представя изложба, която е посветена на Борис Шаров, съобщават от културната институция.
Експозицията е подредена в музейната галерия, носеща името на художника, поясняват още те.
Идеята на изложбата е да бъдат показани картини от различните периоди на неговото творчество, съхранявани във фонда на Исторически музей - Батак, добавят още оттам.
Борис Шаров е от онези художници, които работят, отдадени изцяло на своето поприще, без излишен шум около собствената си личност. Забележително е, че на преклонна възраст той не оставя четката и остава верен на жанра, в който е най-силен - портрета, разясняват от музея.
Шаров създава неповторими и обаятелни женски образи. Като пластика и форми те отразяват стилистиката на времето. В края на 20-те и 30-те години на ХХ в. са изпълнени с вътрешна емоция. Тогава художникът се обръща към каме
"Голдън феми филм фестивал" за втори път ще гостува във Велико Търново на 24 и 25 ноември, съобщиха от пресцентъра на Общината. Световната платформа привлича в България филми с остро социална тематика от цял свят. Специалният фокус на фестивала е насочен към жените, създаващи кино, както и срещу домашното насилие, а втората мисия на организаторите е опазването на околната среда. Програмата е допълнена с филми за триумфа на човешкия дух и историите на хора с увреждания.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Община Велико Търново, а прожекциите ще са в Голяма зала на Община Велико Търново с вход свободен.
Филмите във фестивалната програма на 24 ноември са предоставени с любезното съдействие на Институт "Сервантес" - София. Първата прожекция е на испанското заглавие "Пътуване към стаята на една майка" на режисьора Селия Рико. Филмът разказва за сло
Боряна Хаджиминчева – Бод представя първата си самостоятелна изложба „Подир нишката“.
Експозицията ще бъде подредена в галерия „Ателие 28“ от 1 до 10 октомври, съобщават организаторите.
Изложбата включва 20 творби в областта на съвременната бродерия.
Експонатите представляват минималистични творби, улавящи онази невидима част у човека, която като приказна нишка го води в живота - понякога с вдъхновение, а друг път със съмнения. Тя се явява в противовес на общоприетото и рутината. Усеща се като осъзнато пътуване с цел промяна на настоящето, оглеждащо се с надежда в бъдещето, отбелязват от екипа.
„Подир нишката“ е резултат от моята страст да бродирам и от търсенията и изследването на вътрешния ми свят. Всяка от творбите в изложбата е следа, оставена от мои размисли и емоции", казва авторката. „Наблюден
Емблематичният Фонтан ди Треви в Рим ще има нов облик след ремонта, който започна днес, предаде АФП, като цитира местните власти.
По време на реконструкцията туристите ще могат да го наблюдават от специално изграден мост. Стъклените панели ще позволяват на посетителите да продължат обиколката си, докато се извършват почистващи и ремонтни дейности в долната част на фонтана, където се хвърлят монети във водата. В момента мостът е в процес на изграждане и трябва да бъде готов през следващите седмици, отбелязва АФП.
Сцена от филма "Сладък живот" на Федерико Фелини прави паметника известен и той се превръща в забележителност и един от най-посещаваните обекти в Рим. Фонтанът е "разположен в много оживена пешеходна зона и е подложен на специфични микроклиматични условия", което е довело до развитието на "инвазивна растителност и варовикови
Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност.
Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“.
Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“.
Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предвижда в бъдеще да привлича все по-широка публика. Според нея не само за оперните певци, а и за всички е важно да сме дисциплинирани.
„Всичко тръгва от малкия жест, от него се започва и се гради едно общество. Ние самите трябва да сме подбудени да се грижим за нещата около нас“, посочи тя и добави, че постоянно следи какво се случва в България, макар че от 23 години не живее у нас.
Италианският тенор Андреа Бочели ще изнесе концерт в румънския град Орадя на 17 ноември. Събитието е организирано от кметството на Орадя и Асоциацията за насърчаване на туризма в Орадя и региона (Visit Oradea).
“Концертът ще включва впечатляващ списък от песни, подчертаващи невероятния диапазон и емоционална дълбочина на артиста и е част от проекта за отбелязване на 30 години от музикалната му кариера. Фактът, че успяхме да убедим изпълнител от световна величина като него да изнесе концерт в Орадя, значително ще допринесе за увеличаване на известността на града като дестинация за събития и културни градски почивки, като по този начин ще насърчи местния туризъм“, споделят организаторите.
5000 билета бяха пуснати в продажба онлайн на iabilet.com в сряда (31 юли). Цените варират от 265 леи (106 лв.) до 1590 леи (636 лв.).
Това ще е третото посещение в Румъния на
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 милиона долара), предаде Пи Ей мидия/ДПА.
Електрическата китара "Футурама" е купена от Харисън, когато той е 16-годишен чирак електротехник през 1959 г. Инструментът е изплатен на 44 вноски, след като майка му подписва договор за покупка на изплащане в музикалния магазин на Франк Хеси в Ливърпул.
Китарата беше продадена на търг на "Джулиънс окшънс" в Нашвил, Тенеси, за над 1 милион британски лири (1,27 милиона долара) - двойно по-висока сума от предварителната й оценка.
Мартин Нолан, изпълнителен директор на тръжната къща, каза, че сумата поставя световен рекорд за най-висока продажба на китара на Джордж Харисън.
"Емблематичната "Футурама" на Харисън - една от най-важните ки
Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.
По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.
В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.